Forside      Profil      Kontakt      Afstemning      Nyhedsbrev      SiteMap      Søg

Bryllup&Fest

Frederikssundsvej 60e

2400 København NV

 

Tlf. 35 853 854

Tahiti og øerne

– det mest romantiske i hele verden!

 

Hvad er mere spændende og romantisk end øerne, som ligner Paradisets have med farver og frugter, beliggende ved verdens ende. Her findes den klare horisont og det varme krystalblå vand fra det tropiske hav. Her starter livets glæde, hvor kærligheden kan vokse i fremtiden. Vi kalder dem kærlighedens øer!

 

Her kan opleves en fantastisk, romantisk stemning fra tidlig morgen til sen aften. Her er lange hvide sandstrande. Bungalowen står på piller i det lave turkisfarvede vand, hvor morgenmaden bliver serveret fra en kano – direkte på terrassen.

 

Gennem glasbordet i bungalowen ses fiskene om aftenen, glaspladen løftes, fiskene fodres.

 

Start den fælles fremtid med glæde og lykke sammen ved at fejre bryllupsceremonien i romantiske omgivelser. Oplev en traditionel ceremoni med sang og dans, vidunderlige blomster og duftende naturlig parfume, midt i en tahitisk landsby, som afsluttes med overnatning på en flydende bungalow med kølig champagne.

 

Vær forelsket og nyd hinanden eller tag på en udflugt, fx en safaritur op i bjerget, snorkle eller dykke i et helt specielt farvand, havets akvarium. Svøm mellem delfinerne eller vær med til at fodre hajer og rokker. Lej en sejlbåd og nyd hinandens selskab og oplev solnedgangen med god mad og drikke, mens kaptajnen styrer båden. Kan livet blive mere romantisk?

 

Eller tag på et krydstogt blandt selskabsøerne, nyd god mad og drikke, nyd dagene på øerne med udflugter og aktiviteter, og aftenen ombord på det flydende hotel. I kan i løbet af 10 dage opleve hele 6 af øerne.

 

Tahiti og øerne giver dig minder og romantik, som vil vare hele livet og give næring til et livslangt lykkeligt ægteskab.

 

 

 

Fakta:

 

Tahiti og øerne ligger midt mellem USA og New Zealand. Det er fransk territorium med selvstyre og egen præsident. Der er 118 øer fordelt på 5 ø-grupper: Selskabs-øerne, Tuamotu, Marquises, Gambier og Austral. For mere information: www.tahiti-tourisme.fr eller kontakt Tahiti Tourisme i Paris, e-mail: tahititourisme@tahiti-tourisme.fr, tlf.: + 33 1 55 42 64 34. De taler både engelsk og fransk.

 

Fly:

Air France via Paris og Los Angeles fra ca. 9.000,- in-kluderer stop-over i Los Angeles. Air France flyver også codeshare med AIR TAHITI NUI fra Paris. Totalt er det 8 afgange fra Paris om vinteren og 11 afgange om somme-ren. Air New Zealand fra ca. 12.500 dkk, flyver 3 ganger fra London via Los Angeles, og forbindelse fra København med SAS.

 

Tidsforskel:

 

Vintertid 12 timer, sommertid 11 timer.

 

Bryllup:

For at blive viet officielt kræves der 30 dages ophold i Fransk Polynesien. Bryllupsceremonier udføres på udvalgte hoteller og på Tiki Village, www.tikivillage.pf Kontakt rejsebureau for bestilling. Enkelte hoteller har også bryllupsceremoni, bl.a. Beachcomber Intercontinental, www.tahiti.interconti.com

 

Rejsebureauer i Danmark:

 

Livingstone www.livingstone.dk tlf.: 33 16 19 16 Bella Vista www.bellavista.dk tlf.: 70 23 62 36 Marco Polo Tours www.marcopolo-tours.dk tlf.: 33 76 67 00 Profil Rejser www.profil-rejser.dk tlf.: 77 33 55 00 Gate 11 www.gateeleven.dk tlf.: 70 10 21 21 Voya Travel www.voya.dk tlf. 39 46 33 33

 

Rejsebureau, Sydsverige:

Tour Pacific www.tourpacific.se tlf. +46 42179500

Tekst: Af Christine Engen